O mnieBibliografiaCzytelniaLinkiKontakt

Oto człowiekPrawoLiturgiaWsparcieCo możemy


Prawo

Na szczęście prawo zapewnia nam możliwość godnego pochówku człowieka, także tego Małego, które zmarło przed swoimi narodzinami. Trudności, z jakimi Rodzice zderzają się w szpitalach, urzędach, a czasem i parafiach pochodzą z niewiedzy. Dlatego poniżej znaleźć można najważniejsze informacje pozwalające na wyegzekwowanie prawa takiego Malucha do pogrzebu godnego człowieka.

Rodzice mogą Dziecko odebrać ze szpitala sami, albo za pośrednictwem firmy pogrzebowej. Warto jednak od razu zastrzec w szpitalu, że będzie się chciało odebrać Dziecko; pozwoli to uniknąć sytuacji, że szpital zniszczy ciało Maleństwa bez wiedzy Rodziców. Trzeba też poprosić o wystawienie karty zgonu

Szpital powinien w ciągu 3 dni od narodzin zmarłego Dziecka poinformować Urząd Stanu Cywilnego o narodzinach Dziecka. Niezależnie od wieku Dziecka, można określić (na podstawie zasady domniemania) płeć i dać mu imię. O tym obowiązku szpitala niestety lepiej jest przypomnieć personelowi. Zwykle jest on niepodejmowany ze zwykłej nieświadomości.

W parafii - jeśli Rodzice pragną pogrzebu katolickiego - zgłaszają się z aktem urodzenia Dziecka (jest na nim adnotacja, że Dziecko zmarło przed narodzinami) i proszą o pogrzeb wedle formularza pogrzebu dziecka nieochrzczonego. Rytuał pogrzebowy przewiduje pełny pogrzeb w obecności ciała Dziecka, nawet z 3 stacjami (w domu, w kościele i na cmentarzu). Msza św. odprawiana jest w kolorze białym w intencji zmarłego Dziecka i jego Rodziców.

Jeśli Rodzice nie chcą sami pochować Dziecka, obowiązek pogrzebu spada na gminę (Ustawa o cmentarzach... Art. 10 ust. 3).

Zgodnie z polskim prawem, Dziecko, które rodzi się nieżywe, powinno zostać zarejestrowane w USC, jego bliscy mają prawo do pochowania go. Na ich wniosek ZUS powinien wypłacić im zasiłek pogrzebowy. Mamie Dziecka przysługuje 8-tygodniowy urlop macierzyński, z wypłatą (w tym czasie)zasiłku macierzyńskiego na zasadach ogólnych.

Umieszczone poniżej dokumenty i korespondencja z urzędami zostały dobrane dzięki wspaniałomyślnej współpracy Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu. Ułatwiają one uzyskanie w szpitalach i urzędach dokumentów potrzebnych do rejestracji i pochowania Dziecka oraz należnych Rodzicom świadczeń socjalnych.

 

Ustawa o aktach stanu cywilnego.
Rozdział 5, Art. 38 i następne.

List z Ministerstwa Zdrowia potwierdzający prawo do rejestracji dziecka bez względu na czas ciąży (str.1, str.2)